زانوی عقب رفته

زانوی عقب رفته چیست؟
زانوی عقب رفته یکی از انواع تغییر شکل های زانو است که در آن ، زانو عقب تر از وضعیت طبیعی قرار می گیرد.به عبارت دیگر ، زانو با دامنه بیشتر از حد طبیعی باز می شود که این عمل غیر طبیعی است.

علل زانوی عقب رفته
-ضعف عضلات چهار سر
-فلج عضله چهار سر
-کوتاهی عضله چهار سر
-ضعف عضلات پشت ران
-ضعف عضلات پشت ران و چهار سر
-فلج عضلات پشت ران

عوارض ناشی از تغییر شکل زانوی عقب رفته

1-آرتروز زود رس
به علت وارد شدن فشارهای غیر طبیعی ، فرد دچارآرتروز زودرس زانو می شود.

2-درد
درد زانو به علل مخلف،از جمله کشش بافت های نرم،وارد آمدن فشار غیر طبیعی بر سطوح مفصلی و فشرده شدن استخوان کشکک روی استخوان ران بروز می کند. بنابراین درد ممکن است در قسمت جلو زانو به علت فشردگی کشکک روی استخوان ران و همچنین در عقب زانو به علت کشش بافت های نرم خلفی ایجاد شود.

3-تغییر در راستای ستون مهره
در صورتی که تغییر شکل یک طرفه باشد، می تواند موجبات انحراف ستون مهره ها را فراهم آورد.

4-تغییر الگوی راه رفتن

5-افزایش آسیب پذیری زانو
نظر به این که در این وضعیت زانو از وضع بیومکانیکی طبیعی خارج می شود، آسیب پذیری آن افزایش می یابد و احتمال آسیب وترها و رباط های اطراف زانو زیاد می شود.

تشخیص زانوی عقب رفته
۱- برای این منظور ، می توان دو پا را از سطح زمین بلند کرد.این کار در حالی صورت می گیرد که فرد طاقباز خوابیده است .زاویه زانو در حالت طبیعی و هنگامی که کاملا "صاف می باشد، صفر درجه است،اما اگر زانو عقب رفته باشد، این زاویه تغییر خواهد کرد.در صورتی که یک طرفه باشد، تغییر شکل را در مقایسه با سمت سالم بهتر می توان تشخیص داد.در دو طرف ها نیز اندازه گیری زاویه باز شدن زانو به تشخیص کمک می کند.

2-در حالی که درشت نی و استخوان ران در یک خط قرار گرفته اند ( زاویه صفر درجه یا ۱۸۰ درجه) ساق را بلند کنید.بلند کردن ساق موجب می شود که درشت نی نسبت به استخوان ران در سطحی بالاتر و زاویه دار واقع می شود. این حالت ، نشان دهنده زانوی عقب رفته است.


راه های درمان:
مراجعه به پزشک فیزیوتراپ و حرکت درمان و انجام تمرینات ورزشی مخصوص به تشخیص پزشک مربوطه.

حرکت درمانی، ورزش درمانی، حرکات اصلاحی، آب درمانی، رژیم و تغذیه ورزشی زیر نظر دکتر حمزه اکبری دکتری تخصصی فیزیولوژی ورزشی متخصص ورزش درمانی در مجموعه پزشکی ورزشی سی وان با کادر مجرب دانشگاهی انجام میگیرد.
درمان دیسک کمر، دیسک گردن، آرتروز، درد زانو، اسکولیوزیس، کایفوزیس، لوردوزیس، پای پرانتزی، پای ضربدری، بیماری های مزمن نظیر دیابت ،چاقی و مشکلات قلب و عروق و همچنین بیماری هایی نظیر ام اس فقط با آموزش ورزش درمانی و آب درمانی در این مرکز صورت میگیرد.

آی دی کانال تلگرام   sayone_1@

طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان