بیماری التهاب عضلات یا میوزیت چیست؟

میوزیت به معنای التهاب عضلات است. آسیب، عفونت یا بیماری خود ایمنی می تواند آن را ایجاد کند. ضعف و ناتوانی عضلات از علائم اصلی التهاب عضلات است.
از علائم اصلی التهاب عضلات ، ضعف در عضلات بدن است. ضعف عضلات ممکن است واضح باشد و یا فقط با آزمایش معلوم شود. همچنین عضله ممکن است درد داشته باشد یا نه.
پزشکان ممکن است یک معاینه فیزیکی، تست های آزمایشگاهی، آزمایش های تصویری و بیوپسی عضله برای تشخیص التهاب عضلات استفاده کنند.گزینه های دیگر شامل داروها، درمان فیزیکی، ورزش، گرما درمانی است.

علائم:

اغلب عضلات بزرگ بدن دچار ضعف و ناتوانی می شوند مثل گردن، شانه ها، باسن و کمر. معمولا عضلات هر دو طرف بدن درگیر این مشکل می گردند. ضعف عضلات باعث افتادن فرد می شود و بلند شدن از روی صندلی و یا بلند شدن بعد از افتادن برای فرد سخت می گردد.

سایر علائم التهاب عضلات که همراه با مشکلات التهابی دیده می شوند، عبارتند از:

– راش پوستی (جوش و دانه های پوستی)

– خستگی

– ضخیم شدن پوست دست ها

– سخت قورت دادن غذا

– به سختی نفس کشیدن

در بیشتر موارد درد عضلات در اثر میوزیت نیست، ولی کشیدگی عضلات و یا بیماری های شایع مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا باعث درد عضلات می شوند

 اگر یک نوع ویروس باعث ابتلا به التهاب عضلات شود، معمولا سایر علائم عفونت ویروسی نیز دیده می شوند مثل آبریزش بینی، تب، سرفه، گلودرد، تهوع و اسهال. امّا علائم عفونت ویروسی، چند روز یا چند هفته قبل از شروع علائم میوزیت، از بین می روند.

 برخی افراد مبتلا به میوزیت دچار درد عضلات می شوند، ولی بیشتر آن ها درد ندارند. در بیشتر موارد درد عضلات در اثر التهاب عضلات نیست، ولی کشیدگی عضلات و یا بیماری های شایع مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا باعث درد عضلات می شوند.

علل بروز التهاب عضلات:

هر مشکلی که باعث التهاب عضلات شود، منجر به التهاب عضلات می گردد. با توجه به این علل میوزیت را به چند گروه تقسیم می نمایند:

1- بیماری های التهابی

– درماتومیوزیتمی

– پلی میوزیت

– میوزیت بدن گنجایشی

 سایر بیماری های التهابی که باعث میوزیت خفیف تر می شوند، عبارتند از:

– لوپوس

– اسکلرودرما

– آرتریت روماتوئید

بیماری های التهابی اغلب خطرناک ترین علل بروز التهاب عضلات هستند و نیاز به درمان طولانی مدت دارند.

2- عفونت

عفونت های ویروسی، شایع ترین عفونت های مسبب التهاب عضلات هستند. به ندرت عوامل باکتریایی، قارچی و سایر میکروب ها باعث میوزیت می شوند. ویروس ها و باکتری مستقیما به عضله حمله می کنند و یا موادی را تولید می کنند که فیبرهای عضلانی را تخریب می کند. ویروس سرماخوردگی و آنفلوآنزا و ویروس ایدز از جمله ویروس هایی هستند که باعث میوزیت می شوند.

3- داروها و مواد مخدر

مواد مخدر و داروهای مختلفی باعث آسیب موقتی عضلات می شوند. به دلیل اینکه التهاب عضلات اغلب معلوم نمی شود، مشکل عضله را میوپاتی می گویند تا میوزیت.داروها و مواد مخدری که باعث التهاب عضلات یا میوپاتی می شوند عبارتند از:

– استاتین (داروی پایین آورنده کلسترول خون)

– کلشی سین

– پلاکوئینیل

– آلفا اینترفرون

– کوکائین

– الکل

میوپاتی می تواند بلافاصله بعد از مصرف یک دارو بروز کند و یا ماه ها تا سال ها بعد از مصرف یک ماده مخدر رخ دهد.


4- آسیب بدنی

ورزش شدید منجر به درد، ورم و ضعف عضلات برای ساعت ها یا روزها بعد از فعالیت ورزشی می شود. علائم التهاب عضلات بعد از ورزش یا آسیب بدنی معمولا با استراحت کردن و ترمیم به طور کامل از بین می رود.

درمان التهاب عضلات:

با انجام فیزیوتراپی و مانوال تراپی و حرکت اصلاحی برای تقویت عضلات و رفع اسپاسمها و میوزیت عضله ای میتوانید سلامت خود را به دست بیاورید.

طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان