آهکی شدن التهاب تاندون روتاتور کاف


کلسیفیکیشن تاندون روتیتورکاف
:
آهکی شدن یا کلسیفیکیشن، التهاب تاندون روتاتور کاف یکی از دلایل نسبتا عمده درد شانه می باشد که تشخیص آن از التهاب تاندون روتاتور کاف یا پارگی روتاتور کاف مشکل می باشد. علت این عارضه نسبتا متداول, به طور کامل شناسایی نشده است. از آنجایکه از نام این بیماری بر می آید, این عارضه در نتیجه رسوب آهک در تاندون روتاتور کاف شانه رخ می دهد.
عضلات روتاتور کاف شامل عضلات سوپراسپیناتوس (Supraspinatus) اینفراسپیناتوس (Infraspinatus) ترس ماینور (Teres minor) و ساب اسکاپیولاریس (Subscapularis) می باشد. تاندون سوپراسپیناتوس متداول ترین تاندونی می باشد که تحت تاثیر قرار می گیرد اگرچه بعضی از افراد از رسوب آهک در تاندونهای متعددی می توانند رنج ببرند.

پاتولوژی این عارضه به سه فاز تقسیم می شود:
  1. اولین فاز مرحله پیش آهکی (Pre-calcific) می باشد, که شامل نازک شدن فیبرهای تاندون می باشد, با تغییر در این بافت به فیبرو غضروف. به نظر می آید که این امر در نتیجه آسیبهای مکرر تاندون در نتیجه استعمال مفرط تاندون می باشد.
  2. این فاز با مرحله آهکی شدن (Calcific Stage) همراه می باشد. در اینجا, کریستالهای کلسیم در تاندون رسوب می کنند که دارای ظاهر گچ مانند می باشند. این کریستالهای کلسیم از کلسیم های موجود در گردش خون اقتباس می شوند. این مواد آهکی معمولا بطور خود به خود بصورت موادی شبه خمیردندان جذب می شوند.
  3. زمانیکه بطور کامل جذب شدند, یک مرحله پس آهکی (Post Calcific) وجود دارد, که در آن بافتهای اسکار در فضایی که مواد کلسیمی اشغال کرده اند قرار می گیرند.
علائم و نشانه های آهکی شدن التهاب تاندون روتاتور کاف
در حالت حاد این عارضه درد شدیدی در شانه وجود دارد که می تواند به گردن و از پایین به بازو انتشار یابد. در مرحله حاد, این درد با تمامی حرکات شانه آغاز می شود. در شرایط خیلی مزمن, متداولترین نشانه درد شانه در شب می باشد. این درد بصورت متمرکز نمی باشد و کل ناحیه شانه را در برمیگیرد.
بطور کلینیکی, این وضعیت از بورسیت شانه (Bursitis) قابل تمیز دادن نمی باشد. در واقع, تشکیل رسوب آهکی در روتاتور کاف به خودی خود دارای درد نمی باشد. درد ممکن است از ساختارهای دیگر بروز نماید, مانند بیورسا ساب آکرومیال (Sub acromial bursa) که ممکن است دچار ورم شده باشد. رسوبهای بزرگ آهکی در تصاویر اشعه ایکس قابل رویت می باشد, اما اسکن التراسوند در تشخیص دقیق محل موثرتر می باشد. نمای عکس رادیوگرافی از مفصل شانه، تجمع زوائد کلسیمی را در تاندون در تصویر زیر مشاهده می کنید.
درمان آهکی شدن التهاب تاندون روتاتور کاف

از آنجائیکه رسوب کلسیم معمولا بطور خود به خود مجددا جذب می شوند, استفاده از درمان فیزیوتراپی خیلی موثر می باشد. پزشک ممکن است در مراحل حاد جهت تسکین درد مسکن تجویز کند. استفاده از ژلهای ضد ورم درجایی که قرص جواب نمی دهد مفید می باشد.

اولین اولویت فیزیوتراپی, کاهش درد و ورم می باشد. البته قبل از فیزیوتراپی یا همزمان با آن استفاده از داروهای ضد التهاب NSAID بسیار مفید می باشد. مرحله دوم استفاده از تکنیک های منوال تراپی یعنی ماساژ دستی و علمی می تواند درد را بسیار کاهش دهد.  بعد از کاهش درد نسبی انجام ورزش درمانی، آب درمانی اولویت داردو دقت کنید که مجاز به انجام هر نوع حرکت ورزشی نمی باشید و بایستی حرکت های درمانی زیر نظر یک درمانگر ورزشی یا فیزیوتراپیست یا کاردرمانگر انجام شود. انجام حرکت بدون گرفتن آموزش کافی ممکن است درمان شما را به تاخیر اندازد. مجموعه پزشکی ورزشی سی وان جهت طراحی ورزش درمانی و آب درمانی مشکلات شانه و دیگر مفاصل کنار شما عزیزان می باشد. 

مقالات مرتبط دردشانه،  کلسیفیکیشن روتیور کاف، دکتر حمزه اکبری فیزیولوژیست ورزشی 


طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان