بیماری فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا چیست؟

 
فیبرومیالژی یک بیماری مزمن است که سبب درد، سفتی و حساسیت ماهیچه ها، تاندون ها و مفاصل می شود. این علائم اغلب با خواب بی قرار، خستگی مزمن، اضطراب، افسردگی و اختلالات عملکرد روده همراه است. علت و درمان فیبرومیالژیا ناشناخته است، اما داروها و درمان های جایگزین می تواند به کاهش علائم کمک کند. فیبرومیالژی گاهی اوقات به عنوان سندرم فیبرومیالژیا شناخته می شود.فیبرومیالژیا و آرتروز فیبرومیالژیا یک نوع آرتریت (بیماری مفاصل) نیست بلکه یک اختلال عضلانی است. فیبرومیالژیا و آرتریت میتواند موجب درد و خستگی شدید و همچنین دخالت در توانایی فرد برای انجام فعالیتهای روزمره شود. با این حال، علائم فیبرومیالژیا به طور معمول در طول زمان، بر خلاف علائم آرتریت، به طور فزاینده ای بدتر نمی شود. فیبرومیالژی با بیماری مشترک دیگری مانند لوپوس سیستمی یا آرتریت روماتوئید همراه است.

 علل ابتلا به بیماری فیبرومیالژیا:


علت روشنی تا به حال برای این بیماری توسط متخصصین یافت نشده است.اعتقاد بر این است که از عوامل زیادی مانند استرس زائی فیزیکی و عاطفی حاصل میشود. در برخی از بیماران فیبرومیالژیا، سطح سیگنال شیمیایی عصبی وجود دارد، به نام ماده P، که سیگنال های درد را تقویت می کند که دچار اختلال در حرکت سریع چشم ویا خواب هستند که از خئاب عمیق جلوگیری میکندو اغلب موجب خستگی میشود.

علائم بیماری فیبرومیالژیا:

درد علامت جهانی فیبرومیالژیا درد است. بیماران حساسیت بیشتری نسبت به بسیاری از محرک های مختلف حسی و آستانه درد ناگهانی کم دارند. درد فیبرومیالژی به طور کلی گسترده است، شامل هر دو طرف بدن است. درد معمولا بر گردن، باسن، شانه ها، بازوها، پشت و سینه تاثیر می گذارد. درد می تواند درد در سراسر بدن، از جمله نقاط منفی دردناک، درد عضلانی عمیق، سردرد مزمن، درد ناگهانی برگشت و یا درد گردن ایجاد کند. درد فیبرومیالژیا را می توان با سر و صدا، تغییرات آب و هوایی و استرس عاطفی تشدید کرد. درد فیبرومیالژیا ممکن است ناشی از کاهش جریان خون به قسمت هایی از مغز باشد که به طور معمول بدن را در مقابله با درد کمک می کند.مجموعه سی وان:
زیر نظر دکتر حمزه اکبری،دکترای تخصصی فیزیولوژی ورزشی،با مجرب ترین کادر درمانی ورزشی پزشکی آماده ی ارائه ی خدمات در جهت ارتقا سلامت شماست.طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان