تاثیر دیابت بر پاها

بیماران دیابتی باید نسبت به علائمی که به تدریج بوجود می آیند با احتیاط عمل کنند. مهم نیست که علائم چقدر مبهم است ممکن است اولین نشانه از یک عارضه باشد پاها یکی از قسمت های بدن می باشد که معمولا با عوارض دیابت و درد مبتلا می شود که گاهی اوقات اولین علامت می باشد از این رو مهم است که بفهمیم چرا و چگونه درد ساق پا در بیماران دیابتی رخ می دهد و چگونه درد به علت عوارض دیابت را، از درد ساق پا به علت غیر دیابتی افتراق دهیم.
سطح قند خون در همه زمان ها نیاز به تنظیم دارد تا اطمینان حاصل شود که یک عرضه کافی از گلوکز برای همه سلول ها وجود دارد. گلوکز ناکافی بدان معنی است که سلول نمی تواند انرژی مورد نیاز برای فرآیندهای زندگی را تولید کند سطح قند خون بالا می تواند مضر باشد و می تواند به سلول ها، اعصاب و عروق خونی آسیب برساند بنابر این مهم است که بدن سطح قند خون را در محدوده باریک حفظ کند.
این تنظیم گلوکز شامل ترکیبی از مکانیسم ها، که مهم ترین آن عمل هورمون های انسولین و گلوکاگون است انسولین سطح گلوکز را ( در زمان بالا رفتن ) کاهش می دهد و زمانی که سطح گلوکز کاهش یابد گلوکاگون افزایش می یاد با دیابت، لوزالمعده نمی تواند انسولین تولید کند و یا سلول در بدن به انسولین پاسخ نمی دهند. و در نتیجه سطح قند خون بالاتر از طبیعی است.

علائم دیابت بر پاها:

گرفتگی عضلات همراه با درد به تنهایی پس از فعالیت بدنی در پاها.
زخم های باز ( زخم) که التیام نمی یابد و یا به سختی التیام می یابد.
سوزش داشتن، سوزن سوزن شدن، سوختن و یا بی حسی.
ضعف عضلات پا.
سردی پاها.
تغییر در رنگ پاها - رنگ پریدگی، اثر خفیفی از رنگ مایل به آبی، قرمز تیره به تکه های بنفش و سیاه و سفید.
پوست براق بر روی پاها و از دست دادن مو یا رشد مو آهسته است.

درمان:

درمان و مدیریت درد پا در بیماران دیابتی وابسته به علت درد است به منظور محدود کردن پیشرفت بیماری کنترل قند خون ضروری است این شامل ترکیبی از اندازه گیری رژیم غذایی و شیوه زندگی و همچنین داروهای ضد دیابت و انسولین در صورت لزوم است.
آنتی بیوتیک ها ممکن است برای درمان عفونت مورد نیاز باشد.
ضد انعقادها ممکن است برای جلوگیری از تشکیل لخته شدن خون در عروق تنگ مورد نیاز باشد.
داروی کاهش کلسترول برای کاهش تشکیل پلاک در دیواره عروق.
آنژیوپلاستی و استنت گذاری و یا عمل جراحی بای پس برای بازگرداندن جریان خون در پا.
مراقبت از زخم با حذف پوست مرده ( دبریدمان ).

طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان