دررفتگی مفصل شانه

دررفتگی شانه و دررفتگی کتف زمانی رخ می‌دهد که گوی استخوان قسمت بالایی بازو (هومروس) در اثر وارد شدن نیرویی شدید به طور کامل از جای اصلی خود در کاسه شانه (حفره گلنوئید) خارج شود.

دررفتگی شانه و کتف عمدتا با درد شدید همراه است و بیمار تا زمان برگرداندن شانه به حفره نمی‌تواند دست و بازو را حرکت دهد.

دررفتگی شانه و دررفتگی کتف و بازو زمانی رخ می‌دهد که گوی استخوان قسمت بالایی بازو (هومروس) در اثر وارد شدن نیرویی شدید به طور کامل از جای اصلی خود در کاسه شانه (حفره گلنوئید) خارج شود.

دررفتگی شانه و کتف معمولاً با درد شدید همراه است و بیمار تا زمان برگرداندن شانه به حفره نمی‌تواند دست و بازو را حرکت دهد.

نیمه در رفتگی شانه در صورتی رخ می‌دهد که مفصل شانه تاحدی از محل اصلی خود خارج شود و به سرعت و خود به خود نیز جا بیفتد.

دررفتگی کامل و نیمه دررفتگی مکرر مفصل شانه می‌تواند پی‌آمد وارد شدن ضربه یا ترومای ناگهانی یا ناپایداری مفصل باشد.

مفصل شانه متحرک‌ ترین مفصل بدن و دارای دامنه حرکتی شگفت‌آور است. مفصل شانه این امکان را برای ما فراهم می‌آورد تا دست را بالای سر ببریم، پشت سر و بدن بچرخانیم و در جهت‌های مختلف دراز کنیم.


از علائم دررفتگی شانه ، کتف و بازو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اکثر موارد دررفتگی شانه و کتف با درد شدید و ناگهانی پس از حادثه سقوط یا وارد شدن ضربه یا صدمه همراه است. بیمار در واکنشی طبیعی بازوی آسیب دیده را با دست دیگر می‌گیرد و مقابل بدن نگه می‌داردبروز درد و احساس ناراحتی شدید در اثر هر گونه حرکت دست و بازو یکی از علائم رایج محسوب می‌شود.

درمان دررفتگی و نیمه دررفتگی شانه با جا انداختن شانه در دررفتگی خلفی و رو به پایین مشکل و گاهی غیرممکن است، چون سر استخوان هومروس زیر حفره گلنوئید گیر می‌کند.

دلایل دررفتگی شانه:
1دررفتگی شانه در اثر وارد شدن ضربه مستقیم (تروماتیک)
2کشیدگی بیش از حد و مکرر رباط شانه
3ناپایداری چند جهتی

درمان با فیزیوتراپی:
بهره‌گیری از فیزیوتراپی در درمان دررفتگی شانه برای تسریع فرایند بهبود و اطمینان از کسب نتیجه بهینه اهمیت بسیار دارد. این درمان موارد زیر را دربرمی‌گیرد:

  • ماساژ بافت نرم
  • استفاده از چسب محافظ شانه
  • متحرک‌سازی یا موبیلیزاسیون مفصل (گردن یا مهره‌های سینه‌ای)
  • سوزن زدن خشک
  • درمان با یخ یا گرما (سرما یا گرما درمانی)
  • برق درمانی: برای مثال اولتراسوند در فیزیوتراپی یا تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS)
  • تمرین‌های گام به گام برای بهبود قدرت عضله چرخاننده شانه، پایداری کتف، قدرت شانه، انعطاف‌پذیری، حالت اندامی و پایداری عضله‌های مرکزی


حرکت درمانی، ورزش درمانی، حرکات اصلاحی، آب درمانی، رژیم و تغذیه ورزشی زیر نظر دکتر حمزه اکبری دکتری تخصصی فیزیولوژی ورزشی متخصص ورزش درمانی در مجموعه پزشکی ورزشی سی وان با کادر مجرب دانشگاهی انجام میگیرد.
درمان دیسک کمر، دیسک گردن، آرتروز، درد زانو، اسکولیوزیس، کایفوزیس، لوردوزیس، پای پرانتزی، پای ضربدری، بیماری های مزمن نظیر دیابت ،چاقی و مشکلات قلب و عروق و همچنین بیماری هایی نظیر ام اس فقط با آموزش ورزش درمانی و آب درمانی در این مرکز صورت میگیرد.

آی دی کانال تلگرام   sayone_1@


طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان