سندرم شین اسپیلنت ساق پا(سندرم استرس درشت نی)

واژه شین اسپیلنت درد احساس شده در بین لبه درونی استخوان تبیال را بیان می کند . سندرم شین اسپیلنت در بین قسمت پائینی مفصل زانو و پاشنه پا ایجاد می شود .
درد در جلو و داخل ساق را شین اسپلینت( Shin splint) میگویند. این سندرم بخصوص در ورزشکارانی که زیاد میدوند و زیاد میجهند بیشتر دیده میشود،که نام دیگر آن سندرم استرس تبیال میانی می باشد 
شین اسپیلنت غالبا  بعلت زیاد کار کشیدن از ساق پا که بعلت  افزایش سرعت دویدن ، یا در طی مسافت طولانی تری دویدن و راه رفتن برای  افرادی که  مشغول انجام فعالیتهای فیزیکی از سطوح متوسط تا سنگین مانند بسکتبال ، تنیس و فوتبال  و دوندگان استقامت  ، ورزشکاران باله و افراد نظامی بیشتر  دیده می شود ، که در پی  آن حرکات مداوم و زیاد کف و مچ پا ، موجب آسیب رسیدن به فیبرهای عضلات تیبیالیس خلفی در محل اتصال به استخوان میشود.
شین اسپیلنت به دو نوع تقسیم می شود : 

1-    شین اسپلینت قدامی یا جلویی بیشتر در کسانی ایجاد میشود که یک فعالیت ورزشی جدید که دویدن جزئی از آن است بخصوص ایستادن و شروع به حرکت های ناگهانی در آن وجود دارد را شروع کرده اند. دویدن در سرازیری، دویدن روی پنجه پا و دویدن با کفش هایی که کف و پاشنه قابل انعطاف خوبی ندارند میتواند موجب شین اسپلینت قدامی شود.

2-    شین اسپلینت خلفی معمولا به علت عدم تعادل در عضلات ساق و کف پا است. سفت و غیر قابل انعطاف بودن عضلات پشت ساق و یا وجود کف پای صاف میتواند عامل بوجود آورنده این بیماری باشد. در کف پای صاف با هر بار گذاشتن کف پا بر زمین عضله تیبیالیس خلفی تحت کشش قرار میگیرد و این کشش موجب میشود فیبرهای این عضله در محل اتصال به استخوان درشت نی تحت کشش قرار گرفته و موجب بروز علائم این بیماری شود.

علائم  سندرم شین اسپیلنت :

درد مبهم در قسمت جلویی پائین پا زیر زانو
دردی که در طی انجام تمرینات گسترش می یابد
احساس بی حسی و ضعف در پا
ایجاد ورم به طور خفیف در قسمت پائین پا

درمان بیماری سندرم شین اسپیلنت:

کاهش فعالیت های روزانه
شروع حرکات اصلاحی و ورزش درمانی
فیزیوتراپی
ابدرمانی و ورزش در اب

طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان