فاسئیت پلانتار Plantar fasciitis

فاسئیت پلانتار Plantar fasciitis چیست؟درد پاشنه به علل متفاوتی ایجاد میشود ولی شایعترین علت آن فاسئیت پلانتار Plantar fasciitis است. فاسئیت پلانتار بیماری بسیار شایعی است بطوریکه حدس زده میشود حدود ده درصد از افراد به نوعی در طول زندگی خود درگیر این بیماری میشوند. این بیماری بر اثر التهاب فاشیای پلانتار بوجود میاید.علائم:


فاسئیت پلانتار معمولا باعث بروز درد تیرکشنده در کف پا و نزدیک پاشنه می شود. درد در ابتدای صبح و پس از برخواستن از خواب و برداشتن اولین قدم بیشتر و بدتر است اگرچه ایستادن های طولانی مدت و برخواستن از حالت نشسته نیز درد را تشدید می
کند.

علت:

در شرایط طبیعی، فاسئیت پلانتارشبیه یک زه کمان که جذب کننده ضربه است عمل کرده و قوس پا را حفظ می نماید. اگر فشار وارد بر زه کمان زیاد باشد، پارگی های کوچکی در فاشیا ایجاد می شود. نهایتا کشیدگی و پارگی تکراری باعث تحریک و التهاب فاشیا خواهد شد.

عوامل خطر:

عواملی که باعث افزایش خطر بروز پلانتار فاسیا می گردد شامل موارد زیر است:
  • سن: پلانتار فاسیا بین سنین 40 و 60 سال شایع تر است.
  • ورزش های خاص: فعالیت هایی که فشار زیادی بر پاشنه و بافت مربوط به آن وارد می شود – مثل دویدن های زیاد یا ایروبیک – می تواند باعث شروع زودهنگام پلانتار فاسیا گردد.
  • مکانیک ناقص پا: کف پای صاف، قوس زیاد کف پا و یا حتی راه رفتن غیر طبیعی باعث وارد آمدن فشار اضافه بر پلانتار فاسیا موقع ایستادن می شود.
  • چاقی: وزن زیاد باعث وارد آمدن فشار بیشتر بر پلانتار فاسیا می گردد.
  • فعالیت هایی که مستلزم ایستادن روی پا است: کارگران کارخانه، معلمین و سایر مشاغلی که زمان زیادی از ساعت کاری شان روی سطوح سخت راه می روند یا می ایستند، به پلانتار فاسیا آسیب می رسانند.درمان:


درمان درد پاشنه یک درمان طولانی مدت است که نیاز به همکاری زیاد بیمار با پزشک معالج دارد. هدف از درمان فاسئیت پلانتار عبارتست از :
  • کاهش التهاب و درد در ناحیه پاشنه
  • دادن فرصت به پارگی های میکروسکوپی در فاشیای پلانتار برای بهبود
  • اصلاح انعطاف پذیری و قدرت عضلات ساق پا و فاشیای کف پا و اصلاح بیومکانیک پا
  • آماده کردن بیمار برای برگشت به فعالیت بدنی روزانه و ورزشی

 استفاده از کفش هایی که کفی آنها در ناحیه پاشنه نرم و راحت است و کل کفی آن قوسی دارد که زیر کف پا را حمایت میکند. کفش های ورزشی مرغوب اغلب این خواص را دارند.

مهمترین اقدام درمانی استراحت است. باید به پا استراحت داد به این معنی که تا مدتی باید کمتر سر پا ایستاد و راه رفت. با هر قدمی که برداشته میشود فاشیای کف پا دچار کشش میشود و التهاب و درد بیشتر میشود. فاشیای پلانتار آزرده شده باید مدتی استراحت کند تا بتواند بتدریج خود را بازسازی کرده به حالت اول برگردد.
اگر بیمار راه رفتن را ادامه دهد این فاشیا را بطور مکرر تحت کشش قرار داده و اجازه بهبودی به آن را نمیدهد. پس سعی کنید فعالیت های روزانه ای را که موجب افزایش درد
شما میشود را کاهش دهید.

روی زمین سخت راه نرفته و ندوید. اگر درگیر فعالیت وزشی خاصی هستید که در آن پاشنه پا تحت ضربات و فشار مداوم است باید این فعالیت ورزشی را کم و یا حتی موقتاً قطع کنید.

حرکت درمانی:انجام برخی نرمش های خاص که عضلات پشت ساق فاشیای پلانتار را تحت کشش ملایم قرار داده و آنها را نرم و قابل انعطاف میکنند در درمان این بیماری بسیار موثرند.

ماساژ درمانی:گاهی اوقات انجام ماساژ های مناسب برای کاهش کشش و سفتی در کف پا و عضلات پشت ساق موثر واقع میشوند.طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان