Physicaltherapy چیست؟

Physicaltherapy چیست؟

پزشک شما این نوع از درمان را اگر یک آسیب یا بیماری داشته باشید که انجام کار های روزمره را برای شما سخت کرده باشد، ممکن است به شما توصیه کرده باشد.

فیزیکال تراپی با هدف تسکین درد، کمک به عملکرد، حرکت و زندگی بهتر شما انجام می شود.

 

 

 

فیزیکال تراپیست کیست؟

درمانگران فیزیکی متخصص در ارزیابی و درمان اختلالات بدن انسان می باشند. آن ها پیشرفت بیماران را ارزیابی و ثبت می کنند.

درمانگران فیزیکی درد را مدیریت می کنند و به کاهش آسیب و بیماری کمک می کنند.

آن ها اغلب بخش مهمی از مراقبت های پیشگیرانه، توان بخشی و درمان بیماران با شرایط مزمن، بیماری ها و یا جراحات را انجام می دهند.

آن ها آموزش دیده اند تا انواع مختلف درمان های فیزیکی را انجام دهند.

درمانگران فیزیکی شرایط شما را ارزیابی کرده و یک برنامه درمانی را برای شما طراحی خواهند کرد. آن ها بر روی افرادی متمرکز می شوند که عملکرد سیستم های اسکلتی عضلانی، عصبی، قلبی عروقی آن ها متخل شده است. این افراد عملکرداین دستگاه ها را در بدن افراد ارزیابی کرده و از درمان مناسب برای کاهش درد و بهبود عملکرد فیزیکی استفاده می کنند.

آن ها ممکن است در درمان های خود به صورت دستی ( منوال تراپی ) عمل کنند. و یا ممکن است تمرین های ویژه ای را به منظور کمک به حرکت و عملکرد بهتر، به شما آموزش دهند.

 

شما ممکن است به یک فیزیکال تراپیست احتیاج داشته باشید برای:

کاهش درد

بهبود زخم

بهبود یا پیشرفت توانایی حرکتی خود

بهبود آسیب و پیشگیری از آن

پیشگیری از معلولیت یا انجام جراحی

بازتوانی عملکردی پس از سکته، سانحه، جراحت یا جراحی

افزایش تعادل و کاهش خطرلغزش و  سقوط

مدیریت یک بیماری مزمن مثل دیابت، بیماری های قلبی یا آرتروز

مدیریت مسائل مربوط به سن

بهبودی پس از زایمان

کنترل روده و مثانه

وفق دادن افراد با یک عضو مصنوعی

پرهیز از عمل های جراحی سخت و طاقت فرسا

در عین علمی بودن و نتیجه مثبت گرفتن نسبت به سایر راه های درمان،  بسیار مقرون به صرفه می باشد.

افراد در هر سنی می توانند تحت درمان فیزیکال تراپی قرار بگیرند چرا که این رشته می تواند انواع مشکلات مربوط به سلامتی افراد را بهبود ببخشد.

چطور تاثیر می گذارد؟ فیزیکال تراپی نه تنها نسبت به عمل جراحی ارجحیت دارد بلکه
                                 از انجام عمل جراحی نیز جلوگیری می کند.
                                 در حقیقت ثابت شده است که فیزیکال تراپی موثرترین یا موثرتر
                                 از عمل جراحی در بسیاری از بیماری های اسکلتی عضلانی
                                 می باشد که به شدت های آن ها بستگی دارد.

 

کار فیزیکال تراپی: بازخورد بیمار از طریق پرسشنامه های مربوطه در رابطه به احساس
                            بیماران نسبت به
اینکه درمانشان چقدر موثر بوده است.
                            استفاده از اندازه گیری ها و آزمون های مورد نظر
                            ارزیابی عملکرد حرکتی
 

 

چه انتظاراتی می توانیم از فیزیکال تراپیست داسته باشیم؟

برنامه شما ممکن است شامل کارهای دستی مانند کار برروی مفصل و ماساژ  بافت نرم و فرایند متحرک سازی باشد. درمانگر ممکن است بافت سفت را جهت افزایش جریان خون و کاهش و ازبین رفتن در ماساژ دهد. مفاصل و ماهیچه های توسط درمانگر ممن است از مسیرهای مخلتفی تحت کشش قرار بگیرند تا دامنه حرکتی و انعطاف پذیری شما افزایش یابد.

چه مقدار فرایند بازتوانی به طول می انجامد؟

جلسات معمولا از یک تا جند جلسه در هفته و هر جلسه بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. و به علت مراجعه بیمار نیز بستگی دارد. همانطور که پیشرفت میکنید ممکن است وضعیت شما ممکن است در طول مدت و در تکرارهای مختلفی تغییر کند. تکنیک های جدیدی را فرا میگیرد و به درمان خود ادامه می دهید.

 

و در آخر...

سوال رایجی که مردم می پرسند این است که آیا فیزیکال تراپی دردناک است؟ پاسخ مثبت است. ممکن است درمان فیزیکی گاهی ناراحت کننده و یا دردناک باشدف درمانگر به شما آموزش می دهد که چطور تمرینات کششی و تکنیک های دستی را در سرتاسر دامنه حرکتی به منظور کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی انجام دهید.
فیزیکال تراپی نباید به شما آسیبی وارد کند و کاملا بی خطر است. اما از آن جا که در قسمت هایی از بدن شما که دچار آسیب شده اند و یا درد مزمن دارند می تواند دردناک، چالش برانگیز و حتی تحمل آن سخت باشد. برای مثال ممکن است بعد از کشش و یا ماساژ بافت احساس ناراحتی کنید. پس از تخصص فرد و یا مرکز مورد نظر اطمینان حاصل فرمایید.
شما ممکن است فکر کنید ماساژ درمانی را ، ماسور انجام می دهد این درحالی است که درمانگر فیزیکی باید انجام دهد.
 
اولین دیدار باید شامل گرفتن تاریخچه کامل و و معاینه فیزیکی قبل از انجام هرکاری باشد. مراقبت باید شامل تکنیک های مختلفی باشد که ممکن است شامل ماساژ بافت نرم، تمرین درمانی، و در برخی موارد استفاده از گرما و یا فراصوت می باشد.
برای مشخص کردن برنامه درمانی درمانگر باید یک ارزیابی فیزیکی انجام دهد تا شرایط شما و شدت درد شما را مورد بررسی قرار دهد.
به طور کلی شما باید جلسات فیزیکال تراپی خودرا تا زمانی که به اهداف مورد نظر خود رسیده باشید، ادامه دهید. و زمانی که درمانگر و همچنین خود شما به این نتیجه رسیدید که شرایط شما به اندازه ی کافی شدید است باید دوباره مورد ارزیابی قرار بگیرید. به طور معمول التیام بافت نرم حدود 6 تا 8 هفته به طول می انجامد پس فرایند بهبودی شما ممکن است به همان مقدار طول بکشد.
( در بیشتر مواقع سه جلسه در هفته را برای یک بیمار توصیه می کنند تا شرایط بهینه ای  را پس از تشخیص را بدست بیاورند. )
 
در اغلب حالات شما می توانید بدون مراجعه به پزشک مستقیما به یک درمانگر فیزیکی مراجعه فرمایید و یا ممکن است پزشک برای شما تجویز کند.
اگر بیماری یا جراحت جدی داشته باشید، فیزیکال تراپی جای پزشک را نخواهد گرفت اما او با پزشکان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی به منظور درمان مطلوب همکاری خواهد کرد.
توصیه ما به شما این است که همیشه پس از مشکلات جدیدی که برایتان پیش می آید ابتدا به پزشک خود اطلاع دهید و با دستور پزشک، سایر مراحل را پیش ببرید. در این صورت شما احساس بهتری خواهید داشت و احتمال بیشتری وجود دارد که عملکرد بهتری در ناحیه آسیب دیده داشته باشید و در بیشتر موارد سریع تر از زمانی که به یک فیزیکال تراپیست مراجعه نکنید، بهبود خواهید یافت و از آسیب مجدد نیز جلوگیری خواهید کرد.

دکتر فرزاد اشرافی، نورولوژیست، استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی
دکتر حمزه اکبری، فیزیولوژیست ورزشی، متخصص ورزش و حرکت، عضو هئیت علمی دانشگاه

طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان