آرنج گلف بازان (Golf Elbow)

گلف البو چیست:

 

آرنج گلف بازان یک آسیب ناشی از استفاده بیش از حد و انجام حرکات تکراری در ساعد و تاندون هایی است که به قسمت داخلی آرنج چسبندگی دارند. این آسیب باعث درد در قسمت داخلی آرنج و قسمت بالایی ساعد می شود. این آسیب با آرنج تنیس بازان تفاوت دارد زیرا بر ماهیچه های مختلف تاثیر می گذارد. آرنج گلف بازان زمانی اتفاق می افتد که تاندون هایی که عضلات ساعد را به داخل آرنج متصل می کنند بر اثر حرکات تکراری آرنج و مچ دست دچار التهاب می شوند. در این حالت عضلاتی که مسئول خم کردن انگشتان دست می باشند خسته می شوند و درد و حساسیت در داخل آرنج ایجاد می کنند.
علاوه بر گلف، ورزش های دیگری نیز می توانند خطر ابتلا به آرنج گلف بازان را افزایش دهند. برای مثال: بیسبال، فوتبال، پرتاب نیزه، تنیس و وزنه برداری.
همچنین افرادی که در مشاغلی که نیاز به حرکات چرخشی مکرر مچ دارند،ر فعالیت دارند، نیز در معرض خطر ابتلا به آرنج گلف باز هستند، مانند: نجارها، کارگران ساختمانی، نقاشان، لوله‌کش‌ها، کارگران خط مونتاژ، کاربران کامپیوتر، آشپزها و سرآشپزها.

 

علائم آرنج گلف بازان:

این آسیب معمولاً باعث دوره‌های خفیف و طولانی درد در آرنج و قسمت بالایی ساعد می‌شود؛ به عنوان مثال، درد می‌تواند هنگامی که یک شی را نگه دارید و یا بازو را می‌چرخانید و عضلات منقبض می‌شوند دیده شود.

علائم دیگر شامل:

درد هنگام دست دادن
درد هنگام خم کردن مچ دست به سمت پایین
احساس کرختی و سوزش از آرنج تا انگشت کوچک و انگشت حلقه
اگر هرکدام از علائم ذکر شده را داشته باشید شما باید به پزشک مراجعه نمایید.

 

آزمون هایی برای تشخیص گلف البو:

فشار دادن ناحیه داخلی آرنج و قسمتی که ساعد دست به آن متصل می شود.
ارزیابی درد در اطراف آرنج
انجام تست های تصویربرداری مانند اشعه ایکس که ممکن است برای تشخیص علت درد مورد نیاز باشد.

 

درمان گلف البو می تواند شامل موارد زیر باشد:

درمان معمولا شامل استراحت بعد از درمان، استفاده از یخ و دارو می باشد. همچنین فیزیوتراپی و انجام تمرینات ورزشی به تسهیل شرایط کمک خواهند کرد.

استراحت کردن = استراحت یک درمان کلیدی است چون به انجام فعالیت‌های مشابه و تکراری که باعث آسیب بیشتر می‌شوند، خاتمه می دهند. ورزشکاران یا کارگران باید با تقویت ماهیچه ها پس از اتمام درد به فعالیت‌های منظم خود، داشتن دامنه کامل حرکت بازگردند.
استفاده از یخ = یخ به کاهش تورم کمک می کند و درد را کاهش می دهد. هنگام استفاده از یخ برای درمان آسیب مطمئن باشید که یک حوله را بین یخ و وست قرار دهید.
کشش و تمرینات تقویتی = درمان فیزیکی ممکن است به شما کمک کند که مفاصل و ماهیچه های حمایتی را تقویت کرده و روش های جدیدی به منظور کاهش درد یاد خواید گرفت.
بهبود تکنیک دریافت = تغییر در گرفتن تجهیزات ورزشی یا ابزار کار ممکن است کمی از استرس وارد شده به ماهیچه‌ها و تاندون‌ها بردارد.
مصرف داروهای ضدالتهابی = در اکثر موارد داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن, ناپروکسن, یا آسپیرین توصیه می‌شود. اگر علائم بهبود نیابد, ممکن است تزریق استروئید ضد التهابی برای کاهش تورم مورد نیاز باشد.
استفاده از بریس های حمایتی = اکثر مهاربندها بخشی از ساعد را پوشانده و فشار بر عضلات ناحیه را تسکین می‌دهند. این بریس ها را از اکثر داروخانه می توانید تهییه نمایید.
بازگشت به فعالیت = از فعالیت هایی که موجب تشدید درد می شوند دوری کنید.

 

پیشگیری:

تمرینات ورزشی که کشش و تقویت عضلات ساعد را فراهم می کنند، به جلوگیری از ابتلای به آرنج گلف بازان کمک خواهد کرد.
دکتر فرزاد اشرافی، نورولوژیست، استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی

دکتر حمزه اکبری، فیزیولوژیست ورزشی، متخصص ورزش و حرکت، عضو هئیت علمی دانشگاهمقالات مرتبط:

تنیس البو

پارگی تاندون دست

بیماری دکرون

التهاب تاندون روتیتورکاف


طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان