التهاب بورس تورکانتریک

التهاب بورس  برجستگی بزرگ استخوان ران (Trochanteric Bursitis):

التهاب بورس برجستگی بزرگ استخوان ران یا سندروم درد تورکانتر بزرگ یک اختلال رایج و یک علت مکرر درد در مفصل لگن می باشد. بورسا، یک کیسه کوچک پر از مایع می باشد که محیط مناسبی را بین قسمت فوقانی تاندون عضله سرینی و برجستگی بزرگ استخوان ران به منظور کاهش اصطکاک این دو  با یکدیگر در دامنه های حرکتی، فراهم می کند. بورسیت توروکانتریک در قسمت جانبی مفصل لگن قرار دارد که بر روی سطح عضلات دورکننده و در زیر ITB قرار گرفته است. به علت موقعیت سطحی و نزدیک بودن به تاندون های بزرگ، این بورسا می تواند ملتهب شده و درد ایجاد کند.

علل:
التهاب بورس ممکن است به علت فعالیت های تکراری مانند دویدن یا ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، التهاب تاندون های عضلات اطراف مفصل، ضربه شدید از جمله افتادن از ارتفاع و وارد شدن نیروی مستقیم به بورس و یا می تواند بدون هیچ علت مشخصی ایجاد شود.

درمان:
روش های درمانی که به طور معمول استفاده می شوند، شامل استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، درمان های جسمانی (تمرین درمانی)، استفاده از تکنیک های کششی و تزریق استروئید می باشند. در موارد شدید نیز از جراحی برای برداشتن بورس استفاده می شود.

نقش ورزش:
استفاده از تکنیک های کششی به منظور کشش عضلات چهارسر رانی و همچنین کشش بافت همیند ITB بسیار حائز اهمیت می باشد. تمرینات تقویتی و کششی عضلات دور کننده ران مانند گلتئوس مدیوس و گلتئوس مینیموس نیز باید از ابتدا انجام شوند. در طی درمان این آسیب حفظ تحرک و انعطاف پذیری مفصل ران نیز باید مد نظر قرار بگیرد.
همچنین این نکته را به خاطر داشته باشید که آموزش تکنیک ها، دویدن مناسب و نحوه پریدن به ورزشکاران نوجوان در پیشگیری از این آسیب از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

 

برگرفته از مقالات:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538503/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29715073/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29494052/


متخصصین ما:
دکتر فرزاد اشرافی، نورولوژیست، استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی
دکتر حمزه اکبری، فیزیولوژیست ورزشی، متخصص ورزش و حرکت، عضو هئیت علمی دانشگاه


طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان