درد کشاله ران

درد کشاله ران

کشاله ران ناحیه ای از لگن است که بین شکم و ران قرار دارد. جایی است که شکم متوقف می شود و پاها شروع می شوند.


علل

شایع ترین علت درد کشاله ران برای زنان به طور معمول ،درد ناشی از آسیب یکی از ساختارهای پا است که به کشاله ی ران متصل می شود،مانند پارگی یا کشیدگی عضله ،رباط یا تاندون. این نوع آسیب ها معمولا نتیجه استفاده بیش از حد است و دربین افراد فعال از نظر جسمی رایج است. علاوه بر آسیب ماهیچه ،رباط یا تاندون ،درد کشاله ران می تواند نتیجه هریک از شرایط مختلف باشد از جمله:
1- آرتروز لگن: یک علامت معمولی آرتریت مفصل ران درد عمقی در ناحیه کشاله ران است که گاهی اوقات به سمت داخل ساق پا به ناحیه زانو می رسد که این درد می تواند با ایستادن یا راه رفتن به مدت طولانی شدیدتر شود.
2- بزرگ شدن غدد لنفاوی :غدد لنفاوی در کشاله ران به دلایلی از جمله آسیب ،عفونت یا به ندرت سرطان می تواند متورم شده و باعث ناراحتی شوند.
3- فتق ران: که در زنان بیشتر از مردان اتفاق می افتد ،قسمتی از روده یا بافت چربی است که از نقطه ضعیف دیواره شکم به کانال ران در ناحیه کشاله ران در بالای ران وارد می شود.
4- شکستگی لگن: اگر استخوان ران فردی ضعیف باشد ،مانند سرطان یا آسیب ناشی از استرس ،ممکن است مدتی قبل از شکستگی احساس درد در ناحیه کشاله ران به وجود آید.
5- فتق اینگوینال :اگر چه درمردان شایع تراست، یک بافت داخلی است که از نقطه ضعیف عضلات کشاله ران عبور می کند. خانم ها ممکن است دچار فتق اینگوینال غیر قابل لمس یا مخفی شوند که باید با لاپاراسکوپی ارزیابی شود.
6- سنگ کلیه :سنگ کلیه تجمعی از مواد معدنی و نمک در کلیه های شما است. سنگ کلیه معمولا تا زمانی که حرکت نکند باعث ایجاد درد در داخل کلیه شما نمی شود. سنگ کلیه را می توان با درد تابیده به کشاله ران احساس کرد .علائم دیگر سنگ کلیه می تواند شامل موارد زیر باشد: درد شدید در پشت و پهلو - تهوع و استفراغ -نیاز مداوم به ادرار کردن - ادرار قهوه ای ،قرمز یا صورتی -ادرار  مکرر در مقادیر کم.
7-
پوکی استخوان : اوستئیت پوبیس یک التهاب غیر عفونی در سمفیز ناحیه تناسلی است ،مفصلی که بین استخوان های ناحیه تناسلی چپ و راست دربالای دستگاه تناسلی خارجی و جلوی مثانه قرار دارد .علائم دیگر پوکی استخوان : درد شدید در کشاله ران که با راه رفتن ،بالا رفتن از پله ها ،عطسه وسرفه تشدید می شود- تب درجه پایین- اختلال در راه رفتن که اغلب منجر به حرکت راه رفتن می شود.
8-
کیست تخمدان : از جمله علائم کیست تخمدان ، دردی است که از کشاله ران به طرفین بین دنده های تحتانی و لگن منتشر می شود. علائم دیگر کیست تخمدان :درد- فشار- ورم-نفخ
9- عصب فشرده :فشار عصب در ناحیه لگن می تواند منجربه سوزش یا درد شدید در کشاله ران شود.
10- عفونت های دستگاه ادراری (UTIS): UTIS می تواند منجر به درد متوسط تا شدید شود. علائم دیگر عفونت های دستگاه ادراری : نیاز مداوم به ادرار کردن - ادرار مکرر در مقادیر کم- ادرار با بوی قوی - ادرار کدر - ادرار قهوه ای ،صورتی یا قرمز.
11- درد کشاله ران در دوران بارداری : در دوران بارداری ، ممکن است تعدادی توضیح برای درد کشاله ران وجود داشته باشد . رحم در حال بزرگ شدن است که می تواند منجر به درد درتعدادی از مناطق از جمله کشاله ران شود .برخی از زنان گزارش می دهند که در مراحل آخر بارداری اگر سر نوزاد به ناحیه لگن فشار بیاورد می تواند باعث ناراحتی مداوم یا متناوب کشاله ران شود.

درمان

اغلب استراحت و داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن درمان کافی هستند. اگر با وجود استراحت ، ناراحتی شما همچنان ادامه داشت ،مراقبت های بهداشتی می تواند تشخیص کامل را برای تعیین برنامه درمانی یا شناسایی علت یا بیماری زمینه ای متفاوت انجام دهد .اگر درد مداوم و غیر معمول باشدو علائم جسمی قابل توجهی دارید ،مانند برآمدگی در کنار استخوان ناحیه تناسلی ، که می تواند نشان دهنده ی فتق باشد .احساس می کنید ممکن است UTIS داشته باشید، عفونت ادراری بدون درمان می تواند منجر به عفونت کلیه شود و یا اگر درد کشاله ران شما ناگهانی و شدید است ،باید باید فورا به پزشک مراجعه کنید.تب، استفراغ ، تنفس سریع و پی در پی ،ضعف و سرگیجه نشانه هایی از پارگی کیست تخمدان است .اگر شایع ترین علت درد کشاله ران (پارگی یا کشیدگی عضله ،تاندون یا رباط) راکه ناشی از فعالیت بیش از حد است تجربه می کنید، معمولا با گذشت زمان ،این نوع آسیب ها به خودی خود بهبود می یابند.علاوه بر درمان دارویی و استفاده از ضدالتهاب های غیر استروئیدی از فیزیوتراپی و مکانوتراپی هم برای درمان این عارضه می توان استفاده کرد .در واقع پس از تشخیص علت درد در ناحیه کشاله ران توسط متخصص و مصرف دارو و همچنین انجام فیزیوتراپی در مراحل پایانی انجام تمرینات ویژه حرکات اصلاحی و ورزش درمانی برای فرد بسیار مفید و ضروری می باشد.ما در مجموعه بازتوانی ورزشی سی وان با آب درمانی ،منوال تراپی ،ماساژ درمانی و طراحی تمرینات ویژه به شما دوستان عزیز می توانیم خدمت رسان باشیم.


برگرفته از:
متخصصین ما:
دکتر فرزاد اشرافی- متخصص مغز و اعصاب
دکتر حمزه اکبری بوکانی- دکتری تخصصی فیزیولوژی ورزشی، عضو هئیت علمی دانشگاه

طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان