آب درمانی چیست؟ Hydrotherapy

آب درمانی (هیدروتراپی) روش درمانی ست که متخصصین علوم مختلف از آن به عنوان یک شیوه درمان و یا پیشگیری استفاده می کنند. از جمله افرادی که در این حوزه به فعالیت می پردازند می توان متخصصین پزشکی ورزشی، فیزیوتراپیست ها، کینزیولوژیست و فیزیولوژیست های ورزشی، کاردرمانگرها و  عموما مربیان شنا با تجربه و مورد تایید مراجع ذیصلاح اشاره داشت. 

دوستان عزیز متقاضی استفاده از این بخش شرایط شرکت در بخش آب درمانی به این صورت است که بایستی نامه معرفی از سمت پزشک تا دیگر درمانگرتان داشته باشید و مجدد در داخل مجموعه هم ابتدا ویزیت شوید، بدون ویزیت اولیه امکان استفاده از این بخش نمی باشد چرا که آب درمانگر طبق دستورات تیم یا نامه پزشک شما طراحی تمرین خواهد کرد. لازم به ذکر است منظور از آب درمانی راه رفتن در آب نیست بلکه متناسب با مشکل شما پس از ارزیابی و طی چندین جلسه و گاها به صورت بازخوردی تمرینات شما طراحی خواهد شد. دوستان عزیز که فقط تمایل به راه رفتن در آب دارند می توانند از نزدیک ترین استخر به محل زندگی شون استفاده کنند. ضمنا افرادی که مشکلات دستگاه قلب-عروق، تنفسی و یا دیگر سیستم های بدن دارند، بدون نامه ارجاعی متخصص پذیرش نمی شوند.

توجه کنید افرادی که مشکلات عروق و فشار خون دارند از جکوزی گرم و یا سرد استفاده نکنند و یا در صورت استفاده مدت بسیار کوتاهی استفاده شود و در فاصله زمانی کوتاه حوض گرم و سرد رو عوض نکنند چرا که کاهش دمای بدن و افزایش دما بدن به دنبال هم ممکن است تغییراتی را در سرعت و فشار خون ایجاد کند که این تغییرات به نوبه خود صدمات جبران ناپذیری به قلب وارد کند. به هنگام تغییر حوضچه های گرم وسرد سعی کنید ابتدا با پا وارد شوید وکم کم سطح بیشتری از بدنتان رو در داخل آب قرار دهید به یک باره شیرجه نزنید چرا که ممکن است به بدنتان شوک (سنکوپ, غش، فینت) وارد شود. هدف از آب درمانی:

1- تسهیل حرکت
2- کاهش درد فـــــرد
3- کاهش تنش های عصبی
4- تقویت عضـــلات و مفــــاصل
5- کاهش فشار در سطح مفاصل
6- افزایش دامنه حرکـــات مفـــاصل
7- بهبود تعـــادل و استقلال حرکتـــی
8- کاهش ریسک افتادن بویژه در سالمندان
9- افزایش انعطاف پذیری و ترکشن های طولی

مکانیسم تاثیر آب درمانی:
1- گرم کردن اندام و کل بدن و در نتیجه کاهش درد
2- سبک کردن وزن بدنبال غوطه ور شدن در آب و در نتیجه راحت تر شدن حرکت دادن اندام
3- استفاده از مقاومت آب در مقابل حرکت اندام و در نتیجه کمک به تقویت عضــــلات در ناحیه هدف
4- آرامش روحی بیمار در اثر رهایش اندورفین و دیگر ریلکس کننده ها و نهایتا کاهش تنسیته عضلات و کاهش درد


خدمات ما در مجموعه سی وان
ویژه چه افرادی می باشد؟
1- دیسک گردن (Cervical discopathy) 
2- دیسک کمر(Lumbar discopathy)

3- شانه یخ زده (Frozen shoulder) 
4- تاندونیت عضله سوپرا شانه 
  (Supraspinatus tendinopathy)
5- سندرم ایمپینجمنت، گیر افتادن روتیتورکاف شانه
  (Shoulder impingement syndrome)

6- تنیس البو، آرنج تنیس بازان (Tennis elbow)
7- گلف البو، آرنج گلف بازان (Golf elbow)
8- سندرم پریفورمیس (Piriformis syndrome
9- سندرم ایلئوتیبیال باند (ITB Syndrome)
10- پتلوفمورال (Patellofemoral Syndrome)

11- نقص عملکردی مفصل ساکروایلئیاک
  (Sacroiliac dysfunction-SI)

12- درد زانو/آرتروز (knee pain & Arthrosis)
13- پارگی ACL-PCL / آسیب مینیسک

14- کندرومالشیا (Chondromalacia)
15- اسپرین و آسیب های مچ پا
(Ankle strain - sprain)
16- ناهنجاری های عضلانی-اسکلتی:
سر به جلو / شانه نامتقارن / کوژپشتی / گودی کمر بیش از حد / لگن نابرابر / زانو پرانتزی / زانو ضربدری / ریلکسیتی مچ پا / باز شدن بیش از حد زانو


در مجموعه پزشکی ورزشی سی وان مشکلات ستون فقرات، مفاصل، عضلات اسکلتی و دیگر ناهنجاری ها و سندرم های شما با استفاده از ورزش درمانی و آبدرمانی و منوال تراپی زیر نظر آقای دکتر حمزه اکبری متخصص فیزیولوژی ورزشی و با در نظرگرفتن توصیه های تخصصی و نظارت آقای دکتر مجتبی میری متخصص جراحی ستون فقرات، آقای دکتر فرزاد اشرافی نورولوژیست متخصص مغز و اعصاب و دیگر همکاران فیزیوتراپیست و علوم ورزشی درمان میشوند.

امکانات و ویژگیهای بخش آبدرمانی سی وان
این بخش هم سطح با کف حیاط می باشد و یک پله جلوی درب ورود آن قرار گرفته، فضای فیزیکی آن شامل اتاقک رختکن، فضای دوش وحمام و سرویس بهداشتی، ابعاد استخر 6 متر در 3.5 متر با عمق 132 سانتی متر و سطح صاف بدون شیب و فضای عمیق. دور تا دور استخر میله حمایتی استیل جهت کنترل بیشتر بیمار. ضمنا جکوزی داغ با ابعاد 2 متر در یک متر هم کنار استخر تعبیه شده است. همچنین جهت ورود به داخل آب از پله های استاندارد و عریض استفاده می شود و پله فلزی که بیشتر بیماران با آن راحت نمی باشند اصلا در محیط استخر وجود ندارد. در داخل استخرو فضای زیر آب تردمیل آبی، دوچرحه آبی و الپتیکال آبی قرار گرفته است. در هرسانس بین 3 تا ماکزیمم 4 نفر زیر نظر آب درمانگر فعالیت می کنند.

مدیران بخش آب درمانی
- شیفت خانم ها از ساعت 9 صبح تا 4 عصر توسط خانم بهنام پور، کارشناس ارشد حرکات اصلاحی و آسیب شناسی دارای مدرک مربیگری آب درمانی از فدراسیون پزشکی ورزشی مدیریت می شود.

- شیفت آقایان از ساعت 5عصر تا 9 شب در چهار سانس یک ساعته توسط آقای جودکی، کارشناس ارشد حرکات اصلاحی و آسیب شناسی دارای مدرک مربیگری آب درمانی از فدراسیون پزشکی ورزشی به همراه آقای حیدری دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی مدیریت می شود.

لینک های مرتبط: ورزش درمانی، حرکات اصلاحی، رژیم و برنامه غذایی

طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان