فلج عصبی صورت

فلج عصب صورتی یا در اصطلاح طب سنتی لَقْوه، بیماری‌ای است که در آن عصب چهره‌ای، فلج می‌شود. شایعترین علت آن فلج بل است.

علائم فلج عصب صورت :

1. احساس درد در استخوانهای صورت، گونه و پوستمی‌تواند یک نشانه ابتدایی از کج شدن دهان باشد بنابراین، باید از تماس با سرما اجتناب شود و حجامت صورت نگیرد.

2.انقباضات ناگهانی ماهیچه‌ای در صورت از علایم ابتدایی این بیماری است.

3. پوست پیشانی در سمت درگیر به بیماری می‌تواند آنچنان سفت شود که چین و چروکهای قبلی از بین برود یا تعدادی چین و چروک جدید در صورت ظاهر شود درنتیجه بیمار از بستن پلکهای خود ناتوان میشود و حتی اگر حرکت مختصری وجودداشته باشد کامل نیست.

4.چهره در هنگام خندیدن کج می‌شود و چشم در سمت درگیر گودرفته و کوچکتر از چشم قرینه است و آبریزش مداوم وجود دارد.

5.صحبت کردن بیمار بریده بریده میشود و برای جویدن غذا از طرف سالم صورت استفاده میکند.

6.برخی بیماران در ناحیه گیجگاهی دچار سردرد (نوع میگرنی) می‌شوند.

7.اگر دهان بیمار را باز نموده و زبان را به پایین بفشاریم، انتهای کام نرم (زبان کوچک) فلج است و مقداری ترشحات اضافی و تغییر رنگ وجود دارد.

8. حساس بودن به صداها
 
9.زیاد شدن و یا کم شدن شدید میزان بزاق

10. تورم صورت

11.احساس درد شدی در کنار گوش

12. سرازیر شد آب دهان

و در آخر نوعی از این بیماری وجود دارد که درهردو طرف صورت است.

علت ایجاد بیماری فلج عصب صورت :

بسیاری از درمانگران طب سنتی اقلیم و شرایط آب و هوایی خیلی سرد یا خیلی گرم را در ابتلا به این بیماری مؤثر می‌دانند. به اعتقاد این درمانگران قرار گرفتن در معرض بادهای سرد، ابتلا به ویروس و کم‌خونی از جمله مواردی است که امکان ابتلا به این بیماری را در افراد افزایش می‌دهد. از دیدگاه این درمانگران این عوامل و برخی عوامل خارجی دیگر می‌تواند تعادل بدن را به هم زده و با ایجاد اختلال در عملکرد کبد مانع از دفع سموم  از بدن شده درنتیجه ابتلا به این بیماری افزایش میابد.

درمان فلج عصب صورت :

در ادامه فرایند درمانی درمانگر طب سوزنی تکنیک‌های ساده اما بسیار کاربردی را به بیمار آموزش می‌دهد که بیمار مبتلا به فلج صورت از این تکنیک‌ها در طول روز و در محل کار یا منزل استفاده کند.

ماساژ نقطه‌های گیج‌گاهی در ۲ طرف سر از جمله نقاطی است که ماساژ دادن آن در طول روز ۲ تا ۳ بار به‌مدت ۲ دقیقه توسط درمانگران توصیه شده است.

درمانگران ماساژ، نقطه میان ۲ ابرو را نیز برای بهبود حرکات چشم، پلک و عملکردهای مناسب آن توصیه می‌کنند. این نقطه را ۲ تا ۳ بار در روز هر بار به‌مدت ۲ دقیقه ماساژ دهید.

برای افزایش میزان حرکت پره‌های بینی فشار دادن نقاط کنار پره بینی نیز بسیار مؤثر است.

افرادی که به دلیل ابتلا به فلج صورت قادر به خندیدن نیستند و اعصاب دور لب آنها دچار اختلال حرکتی شده است با ماساژ دادن نقاط اطراف لب در خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌توانند به بهبود خود کمک کنند.

درمانگران طب سوزنی چین به افراد مبتلا به فلج‌های محیطی مانند؛ فلج صورت توصیه می‌کنند که نقاط ذکر شده را در مجموع روزی ۱۰ تا ۱۵دقیقه ماساژ دهند.

ماساژ این نقاط تأثیر زیادی در روند بهبودی بیماران و بازگشت حرکت‌های حسی و حرکتی آنها خواهد داشت.
همچنین متخصصان انجام ورزش و حرکات اصلاحی روی نقاط مختلف صورت را پیشنهاد میکنند.

کنترل بیماری از طریق رژیم غذایی

کنترل فشار خون با تغذیه مناسب در روند بیماری تاثیر دارد همچنین در طول پروسه درمانی رژیم غذایی ویژه‌ای وجود دارد که توسط متخصص به بیمار ارائه می‌شود. یکی از مهم‌ترین این پرهیزها، عدم‌مصرف مواد غذایی، خوراکی‌ها و میوه‌های اسیدی است؛ بنابراین بهتر است در طول مدت درمان از مصرف گوجه سبز، سرکه، آب میوه و سایر مواد اسیدی و نیز مواد با طبع سرد بخصوص ماست و دوغ پرهیز کنید و از مواد با طبع گرم مانند خرما، سیب شیرین، عسل، زیتون، نبات، و غیره استفاده نماید.

ماساژدرمانی و ورزش درمانی در مجموعه تخصصی سی وان:
در مجموعه تخصصی پزشکی ورزشی سی وان ناهنجاری های فیزیولوژی مانندام اس و فلج عصب صورت و بیرون زدگی دیسک کمر و گردن و دردهای زانو و .... و همچنین ناهنجاری های ستون فقرات شما با استفاده از ورزش درمانی و آبدرمانی و منوال تراپی زیر نظر دکتر آقای حمزه اکبری متخصص فیزیولوژی ورزشی و دکتر آقای مجتبی میری متخصص جراحی ستون فقرات درمان میشود.
طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان